KAMPANIA FUNDACJI ECO TEXTIL

GOSPODARUJ ROZSĄDNIE SWOIMI UBRANIAMI! BĄDŹ EKOLOGICZNY!

Wiele z produkowanych ubrań – nawet wciąż z metkami – trafia na wysypiska śmieci. Ma to negatywny wpływ na środowisko. Produkcja tekstyliów pochłania ogromne ilości zasobów naturalnych, w tym wody, a także generuje znaczne emisje gazów cieplarnianych. Według danych Fundacji Eco Textil, działającej przy największej sortowni tekstyliów w tej części Europy, Wtórpol, ubrania często traktowane są jako odpad i trafiają do śmietników. Tymczasem odzież stanowi cenny surowiec wtórny, który można ponownie wykorzystać lub przerobić.

Odpowiedź na problem marnotrawstwa odzieży

W odpowiedzi na problem marnotrawstwa odzieży organizowane są akcje mające na celu edukację społeczeństwa, a także wsparcie potrzebujących. Jedną z nich jest kampania Zrób porządek w szafie prowadzona przez Fundację Eco Textil. Jej celem jest edukacja dzieci i młodzieży na temat negatywnego wpływu nadmiernego kupowania i wyrzucania ubrań na środowisko oraz promowanie odpowiedzialnego postępowania z tekstyliami. W ramach akcji organizowane są zbiórki odzieży używanej. Trafia ona do recyklingu lub jest przekazywana osobom potrzebującym.

To społeczeństwo i najmłodsi obywatele mają kluczowy wpływ na dalszy rozwój recyklingu tekstyliów – podkreśla Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil.

Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil x Kultura Biznesu

Trwa wiosenna odsłona akcji, której wyniki zostaną ogłoszone w maju. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne oraz warsztaty z projektantem mody zrównoważonej Jackobem Buczyńskim i specjalistką ds. mody zrównoważonej Aleksandrą Włodarczyk. Młody artysta od lat ubiera celebrytów, edukuje na temat upcyklingu. W lutym zaś pokazał swoją najnowszą kolekcję na Budapest Fashion Week.

Przerób lub oddaj potrzebującym

Właściwe zarządzanie własną garderobą znacznie wpływa na redukcję marnotrawstwa odzieży. Jednym z kluczowych kroków jest regularne przeglądanie szafy. Systematyczne porządki pozwalają nam ocenić, które ubrania zalegają nieużywane. Jeśli nieużywana odzież nadaje się do noszenia, warto przekazać ją do kontenerów oznaczonych logotypem Eco Textil i PCK albo oddać potrzebującym. Tę w gorszym stanie można oddać do lokalnych PSZOK-ów, zgodnie z przepisami UE obowiązującymi od początku roku.

Warto też wziąć pod uwagę naprawę ubrań zamiast ich wyrzucania. Drobne uszkodzenia, takie jak oderwane guziki czy niewielkie rozdarcia, łatwo naprawić, co zmniejsza zaś konieczność częstych zakupów. To też ekonomiczne rozwiązanie, które nie obciąża domowego budżetu. Warto pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja również odgrywa istotną rolę w utrzymaniu ubrań w dobrym stanie. Przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących prania i suszenia pozwala zachować ich jakość na dłużej. Natomiast unikanie zbyt częstego prania i stosowanie delikatnych detergentów przyczynia się do mniejszego zużycia wody i energii. Poza tym zanim zdecydujemy się na zakup nowej garderoby, warto zastanowić się, czy rzeczywiście tego potrzebujemy. Inwestowanie w wysokiej jakości, ponadczasowe ubrania pozwala ograniczyć częste zakupy i zmniejszyć ilość odpadów tekstylnych. W dłuższej perspektywie jest korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska.

Z korzyścią dla ludzi i środowiska

Podejmowanie świadomych decyzji dotyczących naszej garderoby przynosi korzyści nie tylko środowisku, ale także nam. Redukcja liczby posiadanych ubrań może prowadzić do oszczędności finansowych, ułatwić codzienne wybory stylizacyjne, tworząc szafę w stylu kapsułkowym. Ponadto przekazywanie ubrań osobom potrzebującym wspiera lokalne społeczności i promuje ideę dzielenia się zasobami.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska przeciętny Europejczyk wyrzuca rocznie około 11 kg tekstyliów, z czego większość trafia na wysypiska lub do spalarni. Tymczasem przedłużenie życia odzieży zaledwie o 9 miesięcy może zmniejszyć jej ślad węglowy, wodny i odpadowy nawet o 20–30%. Naprawa ubrań, ich ponowne wykorzystanie i przemyślane zakupy ograniczają zużycie surowców oraz emisję CO₂, co ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu. Każdy świadomy wybór przyczynia się do realnej zmiany – mówi Mateusz Bolechowski, rzecznik prasowy Wtórpolu.

Inicjatywy takie jak Zrób porządek w szafie pokazują, że wspólne działania na rzecz ekologii mogą przynieść wymierne korzyści zarówno konkretnym ludziom, jak i całej planecie.