Dalí: Od Surrealizmu do Cyberprzestrzeni – Wystawa, Która Przekracza Czas i Przestrzeń

13 września, w piątek, warszawska przestrzeń immersyjna Art Box Experience otworzyła podwoje dla pierwszej w Polsce wystawy multisensorycznej poświęconej Salvadorowi Dalí – „Dali Cybernetics”. To wydarzenie, które wykracza poza tradycyjne ramy muzealnych ekspozycji, oferując widzom możliwość zanurzenia się w złożony świat jednego z najbardziej oryginalnych i ekscentrycznych artystów XX wieku, łącząc sztukę, naukę i technologię.

Wystawa nie tylko przenosi nas w surrealistyczne pejzaże Dalí, lecz także ukazuje, jak bardzo jego wizje wyprzedzały epokę, w której żył. Dalí był jednym z pierwszych artystów, którzy dostrzegli potencjał nauki i technologii, aby wzbogacić swoje artystyczne wypowiedzi. Zainspirowany teorią względności Einsteina i koncepcją czwartego wymiaru, włączył te idee do swoich prac, deformując czas i przestrzeń w sposób, który zdawał się zapowiadać nadchodzącą erę cyfrową. Jego najsłynniejsze dzieło, „Trwałość pamięci”, z płynącymi zegarami, symbolizuje nie tylko upływ czasu, ale i jego względność, stanowiąc fascynujący most między fizyką a sztuką.

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin Dalí – geniusza, który budował swoją legendę nie tylko przez prace, lecz także przez swój pełen teatralności styl bycia. Jego charakterystyczny, finezyjnie ułożony wąs, który artysta sam określał jako antenę odbierającą sygnały kosmiczne, ekstrawaganckie stroje oraz wyraziste, czasem kontrowersyjne zachowania, które towarzyszyły jego publicznym wystąpieniom, sprawiły, że Dalí stał się ikoną, nie tylko w świecie sztuki.

Jednym z najciekawszych aspektów tej wystawy jest ukazanie wpływu technologii na twórczość Dalí. Już w latach 70. artysta eksperymentował z holografią, tworząc trójwymiarowe dzieła, które można uznać za prekursorów współczesnych instalacji cyfrowych. Był również jednym z pierwszych artystów, którzy wykorzystywali komputery do twórczych eksperymentów, dzięki czemu stał się pionierem sztuki cyfrowej. Wystawa „Dali Cybernetics” odtwarza te momenty, pokazując, jak twórczość Dalí wybiegała poza tradycyjne malarstwo i jak artysta przewidział przyszłość, w której technologia stanie się nierozerwalnie związana ze sztuką.

Dalí nie bał się współpracować z najważniejszymi osobistościami swojej epoki. Pracował z Alfredem Hitchcockiem, tworząc surrealistyczne scenografie do filmu „Urzeczona”, z Waltem Disneyem nad animacją „Destino”, a nawet z Coco Chanel, z którą zaprojektował własną linię perfum. Artysta nie stronił również od komercyjnych zleceń – zaprojektował logo lizaków Chupa Chups i współpracował z marką GAP, tworząc dla niej swoje oryginalne projekty.

To unikalne spotkanie ze sztuką, nauką i cybernetyką pozwala zanurzyć się w świat Dalí, który nawet dziś, 120 lat po swoich narodzinach, pozostaje jednym z najbardziej nowatorskich i inspirujących artystów w historii.

Sposób myślenia oraz wybrane prace artysty będzie można odkrywać na wystawie immersyjnej „Dalí Cybernetics” dostępnej dla zwiedzających do 31 grudnia 2024 r. To wyjątkowe połączenie poetyckiego i onirycznego świata Salvadora Dalí 
z najnowszymi technologiami, wielkoformatowymi projekcjami, sztuczną inteligencją (AI), VR-em przenoszącym widza do daliańskiego metaversum.

Joanna Kowalkowska, prezeska zarządu Art Box Experience mówi o wystawie: ” Dalí był pionierem w wykorzystaniu technologii w sztuce, a ten projekt kontynuuje jego dziedzictwo. To prawdziwa podróż w przyszłość sztuki cyfrowej i okazja, by przyjrzeć się najpopularniejszym dziełom artysty m.in.: Trwałość Pamięci, czyli słynne płynące zegary, Płonąca Żyrafa oraz Kuszenie Świętego Antoniego.”
Wystawie „Dalí Cybernetics” towarzyszy bogaty program edukacyjny skierowany do wszystkich grup wiekowych. Obejmuje m.in. zgodne z podstawą programową nauczania lekcje szkolne, warsztaty dla studentów, zajęcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku, oprowadzania 
z przewodnikiem, oprowadzania rodzinne (w niedziele), wydarzenia towarzyszące dla dorosłych (w piątki i soboty) oraz kreatywne warsztaty dla dzieci: Nauka o kolorach, „Zero waste”, Salvador Dali i nauka, Eksperymenty z perspektywą, czy Matematyka w sztuce Salvadora Dalí.

„Naszą misją jest nie tylko przedstawienie sylwetki, życia i twórczości artysty, ale także edukacja w atrakcyjnej i nowoczesnej formule, łączącej tradycyjną wiedzę z nowymi technologiami i immersyjną formułą wystawy. Dalí Cybernetics to wystawa, która zaskakuje bogatą częścią edukacyjną, niezwykle żywymi projekcjami na ścianach 
i podłodze, możliwościami zabawy, relaksu i nowych doświadczeń. To interesująca ścieżka prowadząca od surrealizmu do sztucznej inteligencji – podkreśla wiceprezes zarządu Art Box Experience, Mateusz Labuda.

Wystawa została stworzona we współpracy z Fundacją Gali Salvadora Dalí, która specjalnie 
w tym celu prowadziła badania naukowe skupiając się na osadzeniu dzieł artysty w świecie sztuki cyfrowej. Kuratorki wystawy, Imma Fondevila i Anna Pou – ściśle współpracowały 
z ośrodkiem badań nad twórczością artysty przy Fundacji Dalí. Instalacje artystyczne zajmujące 800 metrów kwadratowych powierzchni są dziełem Layers of Reality i Exhibition Hub, a ścieżkę dźwiękową wystawy skomponował Rafel Plana.

Więcej na: www.artboxexperience.com 
Bilety do nabycia online: https://www.ticketmaster.pl/artist/wystawa-immersyjna-dali-cybernetics-immersyjna-podroz-w-glab-genialnego-umyslu-salvadora-dali-bilety/1309943 
Czas trwania wystawy: 13.09 – 31.12. 2024
Miejsce: Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53, poziom +2, budynek Plater
pon. – czw., od godz. 9:00 do 20:00, ostatnie wejście o 19:00; pt. od godz. 9:00 do 21:00, ostatnie wejście o godz. 20:00; weekend w godz. 10:00-21:00).