Kiedyś ubrania miały nam służyć latami, a teraz? Często są jednosezonowym kaprysem. Jutro ruszają targi mody slow fashion, które nie tylko promują świadome zakupy, ale i przywracają wartość trwałym i dobrze wykonanym ubraniom. Celem wydarzenia jest coś więcej niż tylko styl – to zbudowanie świadomości na temat ekologii i odpowiedzialnej mody. Wśród idei targów znajdziemy upcycling, czyli drugie życie dla tkanin, oraz design z etyką, wspierający projektantów odzieży, dodatków i rzemieślników.
Już jutro na Piotrkowskiej 157a startują Targi Slow Fashion 2024! Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-10 listopada 2024, w godzinach od 10:00 do 18:00. To niepowtarzalna okazja, aby poznać najlepszych twórców odpowiedzialnej mody i designu, a także wziąć udział w inicjatywach wspierających ekologię i zrównoważone podejście do zakupów.
„Stwórzmy razem przyszłość mody” – to nie tylko hasło, ale zaproszenie do refleksji nad tym, jaki świat chcemy pozostawić kolejnym pokoleniom.
Wydarzenie jak sama nazwa wskazuje promuje ‘slow fashion’ – zasadę polegającą na racjonalnych zakupach, na kompletowaniu garderoby w oparciu o mniejszą ilość rzeczy, ale dobrych jakościowo i uniwersalnych. Do dobrych praktyk zaliczymy tutaj także rozwagę przy wyrzucaniu ubrań – “moda wraca”.
Wydarzenie ma za zadanie wspierać i promować projektantów odzieży i dodatków mody upcyclingowej i hand-made oraz artystów szeroko pojętego designu. Najważniejszym jednak pozostaje kierowanie się zasadą zrównoważonej produkcji (ang. „green manufacturing”), czyli ekologicznym podejściem do wytwarzania wg. metod i technologii, które w głównej mierze skupiają się na zmniejszeniu destrukcyjnego wpływu poszczególnych procesów na środowisko naturalne, społeczeństwo oraz całą gospodarkę.
Dlaczego to takie ważne? Jeśli nic nie zrobimy i nie zaszczepimy w młodym pokoleniu nowych nawyków – w tym przypadku zakupowych – mających na celu poprawę życia na tej planecie to tym samym jaką przyszłość im zafundujemy? Co będzie z naszą planetą za 20 – 30 lat? Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć ale też nie powinniśmy bezczynnie czekać i patrzeć na to co się wydarzy.
“Stwórzmy razem przyszłość mody”
Stąd tak istotne jest wykreowanie u odbiorców innowacyjnego podejścia do zakupów odzieżowych, pokazanie poprzez te działania możliwości wsparcia naszej planety oraz uświadomienie o istocie problemu jakim jest nadprodukcja odzieży i wykorzystywanie ubogich krajów (często młodzieży i dzieci) do pracy w nieodpowiednich warunkach w większości zagrażających życiu i zdrowiu ich pracowników.
W wydarzeniu może wziąć udział każdy – młodzież, rodziny z dziećmi, dorośli i osoby starsze. Nie ma limitu, liczą się chęci – do poznania tego co nieznane i gotowości do zmian.
Wydarzenie jest otwarte i ugości każdego. Na recepcji będzie można wpłacać datki na wybrane przez organizatorów działania charytatywne. Jest tylko jedna prośba – nie wpuszczamy bez ciuchów na zbiórkę dla domu dziecka oraz na akcję upcyclingową „give one & take one”. Oczywiście żartuję, ale chciałabym, aby ludzie wiedzieli jak bardzo jest to istotne dla szerzenia naszej misji, a tym samym zapoczątkowali zmiany w swoim życiu pozbywając się odzieży, której nie noszą. – śmieje się Organizatorka i pomysłodawczyni wydarzenia Paulina Brzezińska.
“Do stworzenia takiego wydarzenia skłoniła mnie przede wszystkim miłość do oceanów i chęć czynienia dobra. Jestem matką naturą i małą syrenką, kochającą nurkować. “
Nie zliczę, ile śmieci wyłowiłam podczas swojej 4 miesięcznej wyprawy nurkowej. Ten obraz jest w mojej głowie do dzisiaj. Często zadaję sobie pytanie, jak ludzie mogą tak robić i przede wszystkim, czy znają konsekwencje swoich działań. Później zdaje sobie sprawę, że jest to tylko kropla w morzu.
Zabrakło by strony, gdybym miała opisać jakie skutki niesie za sobą masowa produkcja, jak bardzo cierpi na tym nasza planeta, pracownicy oraz my sami. Mam świadomość, że ten problem nie tyczy się wyłącznie mody, czy designu ale mam nadzieję, że to wydarzenie – chociaż w tym aspekcie – pozwoli uzmysłowić wszystkim uczestnikom i obserwatorom, że można inaczej – zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu
Czynienie dobra to zasada, którą kieruję się w życiu.
“Co dajesz do Ciebie wraca”
powiedział mi kiedyś mój tata i tak już zostało.
Ważne jest dla mnie to, aby każde organizowane przeze mnie wydarzenie niosło za sobą działania charytatywne, aby każda osoba biorąca w tym udział, czy to wystawca, czy podwykonawca, czy gość czuł, że będąc tam robi tym samym coś dobrego dla innych i dla naszej planety.
Podczas tej edycji będziemy zbierać odzież dla domu dziecka oraz domu samotnej matki w Łodzi, przekażemy darowizny zebrane podczas zbiórek, a większą część przeznaczymy na budowę domu sztuki w celu aktywizacji dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego. Podczas gali wieczornej dla wystawców, sponsorów oraz gości specjalnych zorganizujemy również licytacje, z której pieniądze przekazane zostaną w całości na budowę nowego domu dziecka dla Fundacji Dom w Łodzi
Szczegółowe informacje na temat wydarzenia oraz harmonogram dostępne są na mediach społecznościowych organizatora: Facebook wydarzenia.